אחסון אתרים, סטרימינג, שרתים יעודיים

03-6872767
LiveZilla Live Chat Software

מחשבון VPS - הרכבת מפרט מותאם אישית

קבל הצעה עכשיו
שם:
אימייל:
טלפון:

פרוטוקול העברת קבצים- FTP

פרוטוקול העברת קבצים (או בשמו באנגלית: File Transfer Protocol או בקיצור: FTP) הוא פרוטוקול תקשורת להעברת קבצים ונתונים אשר מאפשר לגולשים ברשת האינטרנט להעביר מידע מסוגים שונים (כמו קבצי תוכן, יישומים, קבצי מולטימדיה, קבצי תמונה, קבצי מוסיקה, סרטוני וידאו וכד') ממחשב אחד למחשב שני בדרך קלה ונוחה.

פרוטוקול העברת קבצים (או בשמו באנגלית: File Transfer Protocol או בקיצור: FTP) הוא פרוטוקול תקשורת להעברת קבצים ונתונים אשר מאפשר לגולשים ברשת האינטרנט להעביר מידע מסוגים שונים (כמו קבצי תוכן, יישומים, קבצי מולטימדיה, קבצי תמונה, קבצי מוסיקה, סרטוני וידאו וכד') ממחשב אחד למחשב שני בדרך קלה ונוחה.

לרוב פרוטוקולי FTP משמשים ליצירת קשר בין מחשב ה"לקוח" שהוא לרוב היוזם של העברת התכנים בצורה עצמאית ממחשבו האישי הנמצא במשרד/ בבית ממנו מנוהל האתר אל מחשב שרת הנמצא אי שם בחוות מחשבים מרוחקת ועליו מאוחסנים כל הקבצים והמידע הרלוונטי לגבי האתר עצמו.

פרוטוקול אחר המוכר יותר לרוב הגולשים הוא פרוטוקול העברת דפי אינטרנט עם נתונים וקישורים המכונה הקיצור ומוכר לכולנו בשמו: HTTP. פרוטוקול זה נמצא בשימוש יומיומי בקרב מיליוני גולשים ברחבי העולם המבקשים באמצעות מחשבם הביתי להתחבר למחשבי השרת עליו מאוחסנים דפי האתר עם הקישורים בהם הגולש הממוצע מעוניין לצפות. החיבור הזה הוא למעשה פעולת "הגלישה" אותה מבצע כל גולש חובב ברחבי האינטרנט. הבעיה מתחילה כאשר יש צורך לנהל ולשלוח "בקשות" למחשב מרוחק שאינן מסתכמות רק בצפייה בדפי אינטרנט וקישורים אלא נושאות אופי מורכב יותר כמו בקשות של ניהול קבצים, ספריות, העברת קבצים ממחשב אחד למחשב אחר, בניית אתר אינטרנט באמצעות תוכנה גראפית והצורך להעבירו לשרת עצמה על מנת לפרסמו וכד'. כל אלה אינם ניתנים כמעט לביצוע באמצעות פרוטוקול HTTP הבסיסי ולכן נידרש להשתמש בפרוטוקול להעברת קבצים- FTP שזהו כאמור ייעודו המרכזי.

על מנת להעלות קבצי תוכן לרשת האינטרנט יש צורך להעבירם לשרת שמחובר לרשת כולה ומאפשר לכל גולש ברחבי העולם גישה חופשית לתכנים. בעוד המחשב הפרטי שלנו אינו פתוח לכל גולש ולא כל הגולשים יכולים להיחשף לתכנים שמופיעים אצלנו על המחשב הפרטי ממנו אנו מנהלים את אתרי האינטרנט שלנו (ויש לומר שטוב שכך) מחשבי הרשת והשרתים המאוחסנים בחוות השרתים פתוחים באופן מבוקר לכניסה של גולשים ברשת האינטרנט. לכן על מנת "להעלות אתר לאוויר" יש צורך להעביר את כל הקבצים שבונים ומרכיבים אותו- לרבות קבצי התכנות, קבצי הגרפיקה, והתוכן אל אותו מחשב רשת המרוחק מן המחשב הביתי וזאת כאמור גדולתו של ה-FTP ביכולתו לקשר אותנו בצורה קלה ונוחה בין שני מחשבים הנמצאים מרחק רב זה מזה.

קיימים למעשה "שני קצוות" לאותה תקשורת של העברת קבצים באמצעות פרוטוקול FTP אשר שתיהן אמורות להיות מצוידות בתוכנות מתאימות שיאפשרו את התקשורת הקלה והנוחה. במחשב ה"לקוח" (המחשב ממנו מעלים/ מורידים את הקבצים שהוא המחשב "היוזם") צריכה להיות מותקנת תוכנת לקוח FTP בעוד במחשב השרת (מחשב היעד) צריכה להיות מותקנת תוכנת שרת FTP. תוכנות להעברת קבצים באמצעות פרוטוקולי FTP נמצאות בשפע ברחבי האינטרנט והן לרוב ניתנות להורדה בחינם. תהליך ההתקשרות בין שני המחשבים כולל פנייה של תוכנת לקוח ה-FTP לתוכנת שרת ה-FTP כאשר האחרונה עוסקת בזיהויו של הלקוח הפונה אליו והגדרת זכויותיו לפעילות במסגרת הפרוטוקול על ידי מערכת מוגדרת של הרשאות. כלומר על מנת לאפשר ניהול של קבצים מרחוק עליך להגדיר מראש בתוכנת שרת ה-FTP את כל אותם בעלי גישה הרשאים להוסיף, לנהל ולמחוק קבצים על מנת שלא כל אדם יוכל להתקשר אל שרתי האתרים שלך ולעשות בתכנים המאוחסנים עליהם כרצונו.

כיום כל אתר אינטרנט המציע שטחי אחסון אתרים, או חברות אחסון אתרים המציעות שירותי אחסון אתרים בחוות של שרתים שיתופיים, שרתים ווירטואליים או השכרת/קניית שירותים ייעודים מציעה תוכנות ניהול שאחד מכליהם הבסיסיים ביותר הם אותם פרוטוקולי FTP שהם כמו "אוויר לנשימה" עבור כל מנהלי האתרים שעוסקים לאורך כל התחזוקה השוטפת של אתריהם בהעברת קבצים בין מחשב "הלקוח" לבין מחשב "השרת" ומכאן חשיבותו הרבה של אותו פרוטוקול FTP. גם למרבית הדפדפנים יש יכולת לתקשר ישירות עם שרתי FTP המרוחקים מהם ולהעביר אליהם קבצים באמצעות פרוטוקול FTP.

חשוב לשים לב שחלק מהדפדפנים מאפשרים רק להוריד קבצים באמצעות פרוטוקול זה ולא מאפשרים העלאת קבצים זאת מאחר ומרבית הגולשים החובבים המשתמשים בדפדפנים הנפוצים אינם זקוקים בפעילויות הגלישה היומיומיות לאופציית העלאת קבצים (אופציה זו היא בדרך כלל מנת חלקם של מנהלי אתרים או גולשים מתקדמים ומקצועיים יותר) אלא משתמשים בעיקר באופציה של הורדה ישירה של קבצים המאוחסנים באתרי אינטרנט שונים.