אחסון אתרים, סטרימינג, שרתים יעודיים

03-6872767
LiveZilla Live Chat Software

מחשבון VPS - הרכבת מפרט מותאם אישית

קבל הצעה עכשיו
שם:
אימייל:
טלפון:

שרתים שיתופיים שרתים וירטואליים ומה שביניהם

בשנים האחרונות נושא אחסון האתרים או בתרגום חופשי מאנגלית "אירוח אתרים" (Web Hosting) הפך להיות לנושא חם ביותר ולשיחת היום בקרב מנהלי ובוני האתרים. כיום בעידן בו למרבית העסקים קטנים כגדולים יש אתר בית באינטרנט המציג את העסק, לאנשים פרטיים יש אתרים לצורכי מסחר, עשיית רווחים מפרסומות ואף כתחביב ולשם הנאה, הדילמה איך וכיצד לאחסן את האתר שלי הופכת להיות יותר ויותר משמעותית.

בשנים האחרונות נושא אחסון האתרים או בתרגום חופשי מאנגלית "אירוח אתרים" (Web Hosting) הפך להיות לנושא חם ביותר ולשיחת היום בקרב מנהלי ובוני האתרים. כיום בעידן בו למרבית העסקים קטנים כגדולים יש אתר בית באינטרנט המציג את העסק, לאנשים פרטיים יש אתרים לצורכי מסחר, עשיית רווחים מפרסומות ואף כתחביב ולשם הנאה, הדילמה איך וכיצד לאחסן את האתר שלי הופכת להיות יותר ויותר משמעותית.

נקודת המוצא הכללית (שהיא גם נקודת המוצא המאוד ישראלית) היא שאף אחד לא רוצה לשלם ביוקר ואם ניתן לקבל כמה שיותר דברים בחינם מה טוב. אופציית אחסון האתרים שלרוב הינה הכי זולה היא אחסון בשרתים שיתופיים. שרת שיתופי (Shared Server) הוא לרוב אופציית האחסון הזולה ביותר. מדובר בשרתים של חברות אחסון הממוקמים לרוב בחוות השרתים של החברה בה הם מתוחזקים בתנאים המבטיחים את תפקודם המקצועי ותקינותם לאורך זמן. על כל אחד מהשרתים הללו מאוחסנים מספר אתרים כאשר השרת מחולק ושטחי אחסון בו מוקצים כאשר מערכת ההפעלה והחומרה היא משותפת לכל מנהלי האתרים יחדיו. לצורת האחסון הזו יש יתרון מרכזי שהיא זולה יחסית, אך חסרונה המרכזי הוא שיש לך "שכנים" על השרת. השכנים הללו יכולים להשפיע על תפקודו של השרת ועל ביצועיו כגון- איטיות בתגובות ובגלישה של הגולשים הנובעת מעומסי גלישה באתרים "השכנים" ויכולת מידור נמוכה יחסית.

האופציה שהייתה רווחת לאורך השנים הייתה הבחירה בשרת ייעודי (Dedicated Server) שהוא שרת פרטי המיועד אך ורק לאתר בודד (או לקבוצת אתרים של אותו מנהל) וכך אתה יכול להיות אדון לעצמך, החיסרון המרכזי בשיטת אחסון זו הייתה שמדובר בצורת אחסון יקרה המצריכה מעורבות רחבה מצד מנהל האתר בתחזוקת השרת.

בשנים האחרונות החל להיות משווק פתרון אחסון אתרים חדש ויעיל הרבה יותר המצליח לשלב את היתרונות של שרת שיתופי עם יתרונותיו היחסיים של שרת ייעודי מוסיף עוד כמה יתרונות מובנים משל עצמו ומצליח לשמור על תעריפי אחסון יחסית זולים. השרת החדש הוא שרת וירטואלי (VPS Server). שרת VPS הוא מעין הכלאה שבין השרת השיתופי הקלאסי לשרת הייעודי המסורתי. מדובר על מספר אתרים המאוחסנים על אותו שרת וחולקים אותו ביניהם, אך ההבדל הוא שהשרת המשותף מחולק באופן ווירטואלי למעין תתי-שרתים היוצרים חלוקה מוחלטת בין המשתמשים השונים הן בשטח האחסון, הן במערכות ההפעלה, והן מבחינת נגישות לשטחי האחסון של "השכנים לשרת" לכל מנהל אתר יש עצמאות ובלעדיות על שטח האחסון שלו לטוב ולרע ועל כן יוכל לפתח אותו באופן עצמאי מבלי להיות מופרע בידי "שכניו" לשרת, ואם חלילה יחבל בשרת שלו או יגרום לתקלה, פריצה או קריסה הנזק שיגרם יהיה רק לשרת הווירטואלי שלו בעוד יתר האתרים המאוכסנים על אותו שרת מעין שיתופי לא יינזקו.

יש שיאמרו שמדובר בשרת שיתופי משודרג, יש שיאמרו שאין זה תחליף הולם ליתרונותיו הרבים של השרת הייעודי, המאפשר פרטיות ובלעדיות על השרת עצמו, אך נראה שחרף הביקורות על צורת האחסון החדישה הזו יותר ויותר מנהלי אתרים מעדיפים לאחסן את האתרים שלהם על שרתים ווירטואליים שהם מחד כאמור זולים בצורה ניכרת ומאידך משמרים את היתרונות של ניהול שרת באופן עצמאי ללא תלות בתנועות גלישה ועומסים של "השכנים" על אותו שרת.

האחסון בשרתים ווירטואליים הוא גמיש ונוח הרבה יותר מאשר אחסון בשרת שיתופי. היכולת להתאים את מערכת ההפעלה, שטח האחסון והתוכנות המותקנות על השרת הווירטואלי מגדליה את היכולת של מנהל האתר להתאים את השרת עצמו לצרכיו הייעודיים של האתר עצמו ממש כבשרת ייעודי בעוד תעריף האחסון נותר זול בצורה ניכרת בהשוואה לרכישה או השכרה של שרת יעודי.

שרתים ווירטואליים הפכו פופולאריים מאוד בשנים האחרונות עבור אתרים בדרג ביניים- כלומר מדובר באתרים שמחד אינם אתרים מקצועיים במלוא מובן המילה, אך אינם גם אתרי חובבים המנוהלים בקנה מידה קטן ולא למטרות רווח (או למטרות רווח מצומצמות). אתרי חובבים קטנים יכולים עדיין להמשיך להיות מנוהלים על גבי שרתים שיתופיים שכן יתרונות האחסון הזול והנוח עולים על החסרונות בעניינים, אך אתרים בינוניים שמהירות התנועה בהם חשובה למנהלים פיתחו לעצמם את "מדרגת הביניים" בפער הניכר שבין אחסון בשרת שיתופי לבין אחסון בשרת ייעודי. הקפיצה אינה גדולה מבחינת תשלום בין אחסון בשרת שיתופי לעומת אחסון בשרת ייעודי, אך ההבדל בשירות, בנוחות ובביצועי האתר ניכרת.

לסיכום נראה שאותם שרתים ווירטואליים הם ללא ספק ייצור כלאיים מהמוצלחים שראינו לאחרונה בתחום השרתים ואחסון האתרים. הם מאפשרים במידה מסוימת ליהנות מכל העולמות ואף פועלים במקצת נגד המשפט הידוע ש"לא ניתן לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה". בשרתים ווירטואליים נראה שהדבר (לפחות באופן ווירטואלי) כן אפשרי!