אחסון אתרים, סטרימינג, שרתים יעודיים

03-6872767
LiveZilla Live Chat Software

מחשבון VPS - הרכבת מפרט מותאם אישית

קבל הצעה עכשיו
שם:
אימייל:
טלפון:

"שרת שיתופי" ו"שרת ייעודי"- יתרונות חסרונות ומה שביניהם

כיום בעידן שבו לכל אדם שני יש אתר אינטרנט פרטי אותו הוא מנהל- בין אם לצורכי הנאה ותחביב ובין אם לצורכי עשיית רווחים, מסחר או פרסום נמצאים הרבה מנהלי אתרים בדילמה באיזו תצורת אחסון ועל איזה שרת לנהל את אתרם- האם לעשות זאת על שרת ייעודי המוקצה רק לאתר שלהם או האם לעשות זאת באמצעות שרת שיתופי בו יחלקו את שטח האחסון יחד עם עוד מספר לא מועט של אתרים.

כיום בעידן שבו לכל אדם שני יש אתר אינטרנט פרטי אותו הוא מנהל- בין אם לצורכי הנאה ותחביב ובין אם לצורכי עשיית רווחים, מסחר או פרסום נמצאים הרבה מנהלי אתרים בדילמה באיזו תצורת אחסון ועל איזה שרת לנהל את אתרם- האם לעשות זאת על שרת ייעודי המוקצה רק לאתר שלהם או האם לעשות זאת באמצעות שרת שיתופי בו יחלקו את שטח האחסון יחד עם עוד מספר לא מועט של אתרים.

לשרת ייעודי, שהוא שרת פרטי המאפשר לבעליו לאחסן עליו אתר או מספר אתרים שבבעלותם, יתרונות לא מבוטלים בהיותו פרטי ואישי, יחד עם זאת הוא טומן בחובו גם לא מעט חסרונות בתחום הניהול, האחריות המוטלת על מנהל השרת וכמובן עלותו הכלכלית בהשוואה לשרת שיתופי בו חולקים מספר בעלי אתרים שטחים המוקצים להם על גבי אותו שרת משותף.

בבואנו לבחור את שיטת האחסון המתאימה ביותר עבור האתר שלנו עלינו לקחת בחשבון מספר שיקולים מרכזיים. נדון כעת במספר שיקולים העומדים על הפרק תוך בחינת היתרונות והחסרונות היחסיים של כל צורת אחסון:

מדיניות אבטחה ומידור-
אין ספק ששרתים ייעודיים נחשבים למאובטחים הרבה יותר ומוגנים בצורה טובה יותר מפני פריצות וחדירה של גורמים בלתי רצויים לשטח האחסון הפרטי שלכם לעומת שרתים שיתופיים. מאחר והשרת הייעודי הוא רק שלכם הוא יהיה מוגן הרבה יותר מפני פריצות, ואתם תהיו אדונים לעצמכם ותוכלו להגדיר את רמת האבטחה והמידור שיונהגו בשרת. לעומת זאת בשרתים שיתופיים תמיד קיימת סכנת מידור בה בעלי אתרים "שכנים" על גבי אותו שרת יוכלו לפרוץ לתוך שטח האחסון שלכם או שקריסת אתר אחד עקב פריצה תשפיע גם על האתרים השכנים. יחד עם זאת חשוב לציין שכיום רוב חברות האתרים המציעות אכסון אתרים בשרתים שיתופיים נוקטות במגוון אמצעים על מנת להבטיח רמת אבטחה גבוהה ומידור בין בעלי אתרים החולקים את אותו השרת, כך שרצוי מאוד לברר את מדיניות האבטחה בחברת האחסון ובכך למנוע תקלות בלתי רצויות בתחום האבטחה והמידור בין בעלי האתרים השונים.

גמישות והתאמה לצרכים אישיים-
השרתים הייעודים גמישים הרבה יותר מבחינת המבנה שלהם הן מבחינת חומרה, הן מבחינת התכנים ומערכות ההפעלה המותקנות עליהם, שפות התכנות הניתנות לעבודה על גבי השרת וכמובן שטח האחסון אותו הם מכילים. מדובר ממש ביכולת לבנות לעצמך שרת שיתאים בצורה מושלמת למידותיך ויענה באופן מיטבי על כל הדרישות והצרכים של האתר. יחד עם זאת לרוב בעלי אתרים "ממוצעים" אינם זקוקים באמת לצרכים שונים זה מזה ולכן לרוב ניתן להסתפק באותם שירותים המתאימים למנהל האתרים הממוצע המוצעים במסגרת שיטת האחסון המשותפת על שרתים שיתופיים. ראוי לציין שגם על פני שרתים שיתופיים קיימת לכל מנהל אתר מידה מסוימת של "אוטונומיה" בשטח האחסון שלו. הוא יכול עדיין לבחור ולהחליט לא מעט החלטות לגבי שטח האחסון שלו על פני השרת השיתופי ולכן נראה שרק אתרים גדולים במיוחד בעלי צרכים באמת ייחודיים מוטב להם שינוהלו על גבי שרת ייעודי פרטי.

נפחי פעילות ועומסי גלישה-
בעוד בשרתים שיתופיים קיימת השפעה בין האתרים השונים המאוחסנים על גבי אותו שרת בכל הנוגע לעומסי גלישה, ביצועי האתר, מהירות הגלישה וכד' שרתים ייעודיים זוכים ליתרון משמעותי בשדה זה מאחר וכל השרת מוקצה לאתר בודד כל העוצמה הטכנולוגית שלו הטמונה במערכת ההפעלה וברכיבי החומרה מוקצים רק לאותו האתר. בעוד בעלי אתרים בשרת שיתופי יכולים לחוש לעיתים ירידת ביכולת התפקוד ומהירות התגובה של השרת בשל עומסי גלישה באתרים ה"שכנים" בעלי השרתים הייעודיים יכולים להסיר דאגה זאת מליבם ולהיות בטוחים שהאתר שלהם תמיד ישמור על קצב פעילות אחיד, יעיל, מהיר ומיידי.

מטרת האתר וייעודו-
ככל שמטרת האתר וייעודו הינם מורכבים יותר, עוסקים בהעברת מידע בנפחים גדולים יותר (כמו סרטים, קבצי גרפיקה גדולים או קבצי שמע ומוסיקה) נראה ששרת ייעודי יהיה מתאים הרבה יותר על פני שרתים שיתופיים. מאחר ושרתים שיתופיים מוגבלים מבחינת נפחי פעילות נראה שאתרים "כבדים" יותר מוטב להם להיות מנוהלים על גבי שרתים ייעודיים שיבטיחו להם זרימת מידע מהירה יותר ורמת תגובה טובה ומידית יותר. לעומת זאת אתרים "קטנים" המאופיינים בעיקר בחומרים אינפורמטיביים שאינם מאופיינים בנפחי פעילות גדולים יכולים להסתפק בשטח אחסון על גבי שרת שיתופי.

מידת מעורבות ותחזוקה שוטפת של מנהל האתר-
שרתים שיתופיים לרוב אינם מצריכים מידת מעורבות גדולה מידי מצד מנהלי האתרים המאוחסנים עליהם. ידע טכנולוגי בסיסי בתחום השרתים הוא כל שנדרש ממנהל אתר על שרת שיתופי. חברות אחסון אתרים בשרתים שיתופיים מוכרות חבילות אחסון הכוללות כאמור שטח אחסון, מערכת הפעלה ושירותי תמיכה ותחזוקה שוטפת החוסכת למנהלי האתרים כאב ראש רב בכל הנוגע לתחזוקתו השוטפת של השרת ועל כן הם יכולים להפנות את תשומת ליבם והקשב שלהם לניהול האתר עצמו, פיתוחו ותחזוקתו בעוד תחום ניהול הרשת והשרת נשאר בידי חברת האחסון. לעומת זאת בעלי שרתים ייעודיים צריכים להשקיע לא מעט אנרגיה וזמן בניהול ותחזוקת השרת. ראשית כבר עם רכישת השרת עליהם לבצע לא מעט בחירות מושכלות על מנת להתאים את השרת לצרכיהם- בחירת מערכת הפעלה, הגדרת שפותה תכנות, התקנת מערכות אבטחה והצפנה וכד'. כמובן שגם לאורך הדרך עבודת תחזוקת השרת הייעודי מצריכה לא מעט ידע טכנולוגי בתחום השרתים ומידת מחויבות גבוהה מטעם מנהל האתר.

עלות כלכלית-
אין ספק שמדובר באחד השיקולים החשובים והמשפיעים ביותר, שעל פי הם לרוב נופלת ההחלטה האם לבחור בשרת שיתופי או שרת ייעודי. אחד היתרונות המרכזיים בשיטת האחסון בשרת שיתופי הוא עלותו הכלכלית הנמוכה יחסית. העלות הכלכלית של אחסון אתר על גבי שרת שיתופי נמוכה בצורה ניכרת על פני רכישת שרת ייעודי ולרוב גם על פני השכרתו. בעלי אתרים בינוניים הרוצים לנהל את אתרם ואף להפיק ממנו רווחים בסוף כל חודש, מוטב להם שיתחילו באחסון אתרם על גבי שרת שיתופי על מנת שמאזן ההוצאות שלהם יהיה חיובי. בהמשך הדרך כאשר נפח ההכנסות יגדל ויהיה צורך להרחיב את האתר בהתאם ניתן יהיה לעבור לשרת ייעודי המצריך עלויות רכישה/השכרה ותחזוקה גבוהות הרבה יותר.

לסיכום, נראה שלכל צורך אחסון בין אם על שרת ייעודי ובין אם על שרת שיתופי יש לא מעט יתרונות אך בצידם גם לא מעט חסרונות. לרוב עקב שיטות האחסנה השונות בייעודן זו מזו יתרונה של האחת הוא חסרונה של האחרת וכל שנותר לכם הוא לבחור את שיטת האחסנה הטובה ביותר עבורכם בהתאם לצורכיהם ולצרכי האתר שלכם כך שתפיקו את מירב התפוקה, באיכות הטובה ביותר וכמובן תניבו כמה שיותר רווחים כלכליים בסופו של כל חודש.