אחסון אתרים, סטרימינג, שרתים יעודיים

03-6872767
LiveZilla Live Chat Software

מחשבון VPS - הרכבת מפרט מותאם אישית

קבל הצעה עכשיו
שם:
אימייל:
טלפון:

איך בוחרים "שרת ייעודי"?

שרתים ייעודיים הם ללא ספק האופציה המושלמת עבר מנהל אתר המעוניין להתאים לעצמו שרת ייחודי התואם למידותיו ומאפייניו הייחודים של אתר האינטרנט שברשותו. להבדיל מחברות אחסון המציעות חבילות גלישה מובנות בשרתים שיתופיים אחד היתרונות המרכזיים בשרתים ייעודיים הוא היכולת להתאימם בצורה מובנית ופרטנית לצרכים הייחודיים של כל אתר ואתר.מידת הגמישות הגדולה הופכת למעשה את סוגיית בחירת השרת הייעודי ומאפייניו הייחודיים ל"ארץ האפשרויות ה[כמעט] בלתי מוגבלות" בעבור מנהל האתרים הממוצע. בחירת שרת ייעודי היא ללא ספק עסק מורכב ויש מספר שיקולים מרכזיים אותם צריך לשקול כל מנהל אתרים בטרם יבחר לעצמו את השרת הייעודי התואם בצורה מושלמת את מידות האתר שלו- כך לא ישלם כסף רב מידי מצד אחד, ומצד שני יתאים בצורה מושלמת את יכולותיו הביצועיות של השרת שלו לדרישות הטכניות של אתר האינטרנט שבבעלותו- ממש כמו כפפה ליד.

השאלה הראשונה והבסיסית ביותר עליה צריך להתלבט המעוניין להשכיר או לקנות שרת ייעודי היא ללא ספק מה ייעודו של אותו שרת. משאלה בסיסית זו יגזרו שיקולים רבים אשר ישפיעו על גודל השרת, רוחב הפס שלו, כמות שטח האחסון שלו, רמת החומרה שלו, מהירות המעבד וכד'. הבחינה היא פשוטה- ככל שמאפייני האתר מצריכים גישה ליותר גולשים בו זמנית יש צורך בחיבורו של השרת לפס רחב יותר, כלל שניהול האתר דורש פעילויות מסובכות יותר הכרוכות לדוגמא בהעברת קבצים, שימוש בגרפיקה מתקדמת וכד' יש צורך שרמת החומרה שלו תהיה איכותית יותר ומתקדמת וכמובן ככל שכמויות האינפורמציה וסוגה תהיה "כבדה" יותר (לדוגמא תמונות וסרטונים לעומת טקסטים אינפורמטיביים כמעט ללא תמונות) יש צורך ששטח האחסון שלו יהיה גדול יותר.

החלטה נוספת היא בחירת מערכת ההפעלה של השרת. החלטה שנראית פשוטה לכאורה טומנת בחובה לא מעט החלטות משנה ושיקולים שיכריעו בעתיד את מידת העיסוק שלכם בתחזוקת השרת, היכולת שלכם לנהלו ולפתור תקלות בהתאם ומידת האחריות של ספקית השרת למתן שירותי תמיכה ותחזוקה שוטפת. שיקולים שיש לבחון בבחירת מערכת ההפעלה היא ללא ספק עלותה- ישנן מערכות הפעלה חינמיות לעומת מערכות הפעלה שעולות כסף ורישיון תוכנה (כמו בכל תוכנה תוכנות בתשלום טובות ומקצועיות יותר לעומת תוכנות חינמיות) כאשר הכל תלוי במידת המורכבות שדורש ניהול האתר שלכם. בנוסף כדאי לדעת שתוכנות חינמיות כמערכות הפעלה דורשות מעורבות רבה יותר מצד מנהל האתר בעוד תוכנות ברישיון מתוחכמות יותר ועושות הרבה יותר פעולות תחזוקה שוטפות באופן עצמאי ולכן ייתכן שיתאמו יותר למתחילים ולכאלו שאינם בקיאים בתחום.

כמובן שככל שספקית השרתים שלכם לוקחת על עצמה יותר משימות בתחום תחזוקתו השוטפת של השרת (תלוי בחוזה ההתקשרות מולה) ניתן להשקיע פחות במערכת הפעלה מתוחכמת שכן מנהלי חברת האחסון יעמלו על תחזוקת השרת עבורכם. לכן חשוב מאוד לשים לב בהסכם על מול ספקית השרתים מהם הסדרי התמיכה שהספקית נותנת ועד כמה היא נכונה לסייע לכם בתחזוקתו השוטפת של השרת. ספקיות רבות נותנות שירותי תמיכה ומצהירות על זמינות רבה של -24 שעות 7 ימים בשבוע. מומלץ לבדוק את אמינות הפרטים ויכולת הספקית לאפשר תמיכה טכנית יעילה ואיכותית. שימו לב שתמיכה טכנית חשובה בעיקר בתחום השרתים הייעודיים בהם מידת האחריות הנופלת על כתפי מנהל האתר גדולה יותר מאשר בהסדרים של אחסון אתרים בשרתים ייעודיים.

תחום נוסף ששווה לבדוק מראש האם קיים ואף לדרוש אותו מספקית השרתים הייעודיים היא יכולת גישה מרחוק לשרת. יכולת גישה מרחוק הייתה בעבר מותרות, אך כיום ללא ספק לא ניתן לנהל שרת ייעודי בצורה טובה ולתחזק אותו באופן שוטף ללא גישה ישירה שלכם כמנהלים מהבית. היכולת לגישה מרחוק מובנית ברוב מערכות ההפעלה המתקדמות ורוב השרתים הייעודיים תומכים בהם, אך על מנת להבטיח יכולת גישה טובה מרחוק מומלץ לוודא שיש לשרת ולכם כמנהליו כתובת IP ייעודית שתאפשר לכם לגשת אליו מרחוק באופן נוח וקל ולבצע בו עבודות תחזוקה כמו גם להתקין ולהסיר ממנו תוכנות באופן נוח ופשוט מהבית או מהמשרד המצוי מן הסתם הרחק מחוות השרתים.

תחום אבטחת השרתים הייעודיים גם הוא קריטריון ראשון במעלה שצריך להישקל במסגרת בחירת והתאמת השרת הייעודי המתאים עבורכם. אבטחת השרת תלויה בעיקר בהסדרי האבטחה הקיימים בחוות השרתים של ספקית שירותי האחסנה אך גם בהסדרי האבטחה של השרת עצמו. מבחינת הסדרי האבטחה של השרת עצמו מומלץ לבחון את יכולות הגיבוי שלו, תוכנות האבטחה וההגנה מפני פריצות המותקנות או שניתן להתקינן עליו וכד'. בתחום האבטחה הקשור לאבטחת חברת השרתים מומלץ לברר את כמה החווה מאובטחת ומוגנת מפריצות, מפגעי מזג אוויר וכד' (למי שאינו בקיא נאמר בקצרה שאחזקת חוות שרתים דורשת תחזוקה שוטפת ברמה גבוהה, מידת טמפרטורה ולחות מותאמים ומבוקרים באופן שוטף וכד').

לבסוף אחרי ששקלתם את מירב השיקולים גשו לבחור לעצמכם שרת ייעודי כזה שיהלום את הדרישות והצרכים שלכם, זכרו שחשיבה מוקדמת ובירור כל הפרטים והאינפורמציה מראש תחסוך לכם לא מעט דילמות וכאבי ראש בעתיד. והכי חשוב- שיהיה בהצלחה!